XXV JUBILEUSZOWE DNI LWOWA I KRESÓW W POZNANIU

3 czerwca 2022 r. rozpoczęliśmy XXV DNI LWOWA i KRESÓW w POZNANIU. Hasłem tegorocznych Dni jest: „Każda rodzina ma swoją historię”. Inauguracja zgromadziła Kresowian oraz zaproszonych gości. Do restauracji Markietanka w Poznaniu przybyli: reprezentantka Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego Teresa Masłowska, Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego do kontaktów ze środowiskami kombatanckimi, reprezentant Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka Rafał Ratajczak, Główny Specjalista d/s Pamięci Historycznej Urzędu Miasta, Aleksandra Kuź Wicekurator Oświaty w Poznaniu, prezes Zarządu Głównego TMLiKPW Adam Kiwacki, Danuta Śliwińska wieloletni sekretarz ZG TMLiKPW, Izabela Wyszowska Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Krystyna Liminowicz z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, Harcmistrz Tomasz Kujaczyński Komendant Chorągwi Wielkopolskiej, Wielkopolskie Towarzystwo Kulturalne reprezentował pan Dwrnicki, Leonard Kostera prezes Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, Dobrochna Konrad i Zbigniew Hardy przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Poznaniu, Zygmunt Sługocki dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. St. Staszica z Szamotuł, Marian Macutiewicz prezes Związku Sybiraków, oraz Barbara Napieralska z Regionu Solidarności. Prezes Katarzyna Kwinecka powitała zgromadzonych gości i Kresowian naszego Oddziału. Odczytane zostały życzenia i gratulacje od Wojewody Wielkopolskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego:

Następnie głos zabrał prezes Zarządu Głównego TMLiKPW Adam Kiwacki, który w pełnym lwowskiego humoru wystąpieniu odniósł się do podsumowania dokonań naszego Oddziału, chwaląc naszą prężność i wiele osiągnięć, także wydawniczych. Omówił również plany Towarzystwa na najbliższe lata. Po czym wręczył Złotą Odznakę TMLiKPW dwóm członkom naszego Oddziału: Marii Wielebskiej i prof. Wojciechowi Łączkowskiemu. Igor Megger przedstawił laudacje obu wyróżnionych:

Wielebska Maria – Poznanianka. Jej ojciec Rajmund Terczewski brał udział w walkach o Lwów w 1920 r., i przekazał córce miłość do tego miasta. Maria Wielebska na emeryturze zaangażowała się w działalność poznańskiego oddziału TMLiKPW – do naszego Oddziału wstąpiła w 2016 r. Członek bardzo aktywny, w oddziale pełniła funkcję kasjera, obecnie sekretarza Komisji Rewizyjnej. Maria Wielebska bierze aktywny udział w organizowanej przez nasze Towarzystwo „Akcji Charytatywnej” oraz „Dniach Lwowa”. Jest naszym łącznikiem ze środowiskiem harcerskim, w którym udziela się jako archiwistka w komisji historycznej ZHP. Dodać należy także, że jest aktywnym członkiem „Rodziny Oświęcimskiej”.

Prof. Łączkowski Wojciech – prof. Łączkowski urodził się w 1933 roku w Poznaniu. Profesor prawa, sprawował funkcje prorektora UAM i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1989 r. był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu. Od 1989 do 1997 r. pełnił funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1997) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Prywatnie mąż honorowej prezes naszego oddziału Bożeny Łączkowskiej, oraz ojciec obecnej Katarzyny Kwineckiej. Od wielu lat czynnie zaangażowany w działania poznańskiego oddziału. Stały uczestnik wszystkich wydarzeń organizowanych przez nasze Towarzystwo. Podpora obecnej jak i byłej pani Prezes w ich działaniach na rzecz Towarzystwa. Jego szerokie kontakty często otwierały nam drzwi, dzięki którymi mogliśmy organizować ważne wydarzenia np. na wydziale prawa UAM. Od lat łoży sumy na „Akcję Charytatywną” Polakom na wschodzie. W 2021 roku z własnych pieniędzy opłacił przeznaczony do likwidacji grób prof. Alfreda Ohanowicza – lwowianina, twórcy poznańskiego uniwersytetu.

Jak co roku wydany został Biuletyn okolicznościowy Naszego Oddziału. Tematem tegorocznego wydania było: „NASZE DROGI Z KRESÓW DO WIELKOPOLSKI PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ”. Zawiera ok. pięćdziesiąt wspomnień członków naszego Oddziału opisujących swoją drogę lub ich rodzin, jaką zmuszeni byli przybyć po wypędzeniu z Kresów. Nasz Oddział stara się utrwalać wspomnienia żyjących jeszcze, by dać świadectwo tamtych czasów. Część tych wspomnień powstała na podstawie wcześniejszych wspomnień osób, które już nie żyją. 80% wspomnień nigdy nie była publikowana. Publikacja cieszy się dużym zainteresowaniem, można ją otrzymać w naszej siedzibie.

Był szampański toast jubileuszowy oraz część artystyczna. Spotkanie prowadził Paweł Kuleszewicz, który wplatał gwarę poznańską do lwowskiej. Artystycznie uświetniła spotkanie Agnieszka Szymańska, która śpiewała arie i pieśni wielu znanych kompozytorów. Popularną arię „La donna e mobile” z III aktu opery „Rigoletto” Giuzeppe Verdiego zaśpiewała w gwarze poznańskiej, do której tekst napisała wraz z Pawłem Kuleszewiczem:

Ta mela fifno jest, raz wew te, a roz w te

Wyblubro, że jest fest, zaś potem ino nie.

A szczuny mimo to z tą melą śmigać chcą

Nie wiedzą tego, że szuchrować rychtyk chce.

Ta mela „e mobile” – znaczy, że jest zmienna

Raz blublo dobrze, raz blubro źle,

Raz blubro, źle, raz blubro źle,

I robi co chce.

Facjata mizerno i wielka bida

Nie chciała szuszwola, bo miał covida

Nie chciała czekać, bo z amorem lofry mo

Gdy są amory, to mo się z gorym.

Zabawa była pełna humoru. Na zakończenie części artystycznej „wjechał” okolicznościowy tort. Przy kawie i herbacie oraz przepysznym torcie toczyły się rozmowy. Przybyło wiele osób, które podczas pandemii nie odwiedzały naszej siedziby. I tak minęła inauguracja jubileuszowych DNI LWOWA I KRESÓW W POZNANIU. Za tydzień 12.06. o godz. 12.00 w parku im. ks. Jasińskiego na Osiedlu Kopernika w Poznaniu odbędzie się Piknik Lwowski. Program podamy w następnym komunikacie. Zakończenie DNI odbędzie się 2 października w Dniu Jedności Kresowian. I o tym także poinformujemy w osobnym komunikacie.

Już wkrótce zaczniemy przygotowywać kolejne DNI.

tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej