NOWY – JUBILEUSZOWY 150 NUMER „GŁOSU PODOLAN” ORAZ ZESZYT SPECJALNY NR 11 JUŻ DOSTĘPNY

Szanowni Państwo

Serdecznie zapraszamy do lektury nowego jubileuszowego 150 numeru dwumiesięcznika ?Głosy Podolan? biuletynu ?Klubu Podole? Warszawskiego oddziału TML i KPW, który pomagają redagować członkowie naszego oddziału. Czasopismo jest tylko i wyłącznie poświęcone byłemu województwu tarnopolskiemu. W numerze 150:

– Wstęp do nr. 1 z listopada 1993 r.

– Igor MEGGER (Poznań) Jak powstają ?Głosy Podolan??

– Stanisław BOGUMILSKI (Poznań) Moja droga (cz.1) (wspomnienia z Kamionki Strumiłłowej)

– Cezary ŻYROMSKI, Zbigniew ŻYROMSKI (Wrocław) Historia Matki Boskiej Bolesnej z Monasterzysk

– Igor MEGGER (Poznań) Akcje likwidacyjne Kedywu AK obwodu ?Czortków? w latach 1941-1945

– REDAKCJA Wspomnienia osób wypędzonych z Podola

– Władysław KUBÓW (Warszawa) Szli na zachód osadnicy

– Mila SANDBERG-MESNER (Montreal- Kanada) Odsłonięcie pomnika ku pamięci Żydów w Zaleszczykach 28 IV 2011

– Wanda BUTOWSKA (Poznań) Z wizytą na grobie ks. Piotra Struszkiewicza z Przemyślan

w 75 rocznicę śmierci

– Jerzy PILECKI (Głogów) Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian w Głogowie

– Igor MEGGER (Poznań) ś.p. prof. Jerzy Wyrozumski 1930-2018

– Cezary ŻYROMSKI (Wrocław) ś.p. Franciszek Pasławski ? patriota, architekt, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata (1922?2019)

Zeszyt Specjalny nr 11 ?Podole w starej pocztówce? ukazał się z okazji wydania 150 numeru ?Głosów Podolan?. Numer zawiera blisko 80 starych (do 1939 roku) pocztówek z terenów byłego województwa tarnopolskiego. Posegregowane są one alfabetycznie – powiatami. Tych powiatów województwo miało 17. Wydawnictwo ukazuje po trzy widoki z każdego powiatu – głównie miasta powiatowe – sześć powiatów natomiast rozszerzono – jest to Tarnopol, Czortków, Złoczów, Buczacz i Brzeżany – jako największe miasta województwa, oraz Skałat, który zawsze na łamach ?Głosów? miał szczególne miejsce (pięć zeszytów specjalnych było jemu poświęconych). Przy każdym powiecie jest krótki opis z wymienieniem jego wielkości, ludności, miast powiatowych, a także przy każdym znajdują się herby przedwojenny i obecny, oraz zamieszczono również mapkę z położeniem danego powiatu w województwie. Cały numer w kolorze.

Numer 150 w całości bezpłatnie znajduję się w wersji elektronicznej na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, pod dokładnym adresem:

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/580467/edition/492939/content

Natomiast Numer Specjalny także bezpłatnie pod adresem:

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/580562/edition/493039/content

(wystarczy go skopiować do przeglądarki).

Wersja drukowana nr 150 dla prenumeratorów w związku z śmiercią redaktor naczelnej Ireny Kotowicz obecnie jest w ?zawieszeniu? – jeżeli numer zostanie wydany to zostanie rozesłany prenumeratorom, oraz autorom artykułów. Zeszyt Specjalny można zakupić na zapisy u członka redakcji kol. Igora Meggera 728-252-793, cena 11,- zł. za egzemplarz, plus wysyłka. Zachęcamy oddziały i kluby do zakupu większej ilości z jedną przesyłką. Jeżeli chodzi o przyszłość wydawnictwa – na pewno ukaże się w wersji elektronicznej nr 151- ostatni zaległy za rok 2018. O dalszych losach wydawnictwa poinformujemy w osobnym komunikacie.

W imieniu redakcji ?Głosów Podolan? – Igor Megger