EUROPEJSKA NOC MUZEÓW

W sobotę 14.maja, w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, TML i KPW w Poznaniu uczestniczyło w tym wydarzeniu na zaproszenie dyrektora Domu Polonii w Poznaniu. Zorganizowaliśmy spotkanie z panem Tomaszem Łęckim, dyrektorem Muzeum Narodowego w Poznaniu, który podzielił się ze słuchaczami swoimi wrażeniami ze współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki w aspekcie ochrony dzieł sztuki przed ewentualnymi zniszczeniami podczas trwającej wojny.

Sytuacja, jak to podczas wojny, jest dynamiczna, a ciąg zdarzeń nieprzewidywalny. W tej części Europy, ostatnie takie działania miały miejsce podczas II wojny światowej. Najstarsi muzealnicy nie mają zatem doświadczenia praktycznego w zabezpieczaniu dzieł sztuki. We Lwowie działają miejscy konserwatorzy, przy dużym wsparciu Polaków. Zabezpieczane są cenne witraże w Katedrze łacińskiej, rzeźby, „opakowano” Kaplicę Boimów. To, co można, wynosi się do specjalnych schronów (np. Chrystus Ukrzyżowany z Groty przy Katedrze Ormiańskiej). O tym wszystkim, ogólnie we wstępnym wystąpieniu mówiła pani prezes Katarzyna Kwinecka, powołując się na wywiad, dostępny w internecie w całości, z panią Lilia Oniszczenko, główną ekspertką od ochrony zabytków we Lwowie.

Niestety wiele materiałów zabezpieczających zabytki we Lwowie jest niedostępna. Tu, z pomocą ruszył transport z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Pan Dyrektor opowiadał, jak to nie przewidując jeszcze wojny, w ubiegłym roku nawiązał kontakt z dyrektorem Lwowskiej galerii, mając wówczas w planach innego rodzaju współpracę. Ale nawiązane wówczas przyjazne kontakty osobiste pozwoliły na szybką reakcję i pomoc, praktycznie zaraz po wybuchu wojny w lutym. Opowieść poparta była zdjęciami i refleksją nad możliwością pewnych działań pomocowych w dziedzinie muzealniczej na wypadek przedłużania się wojny. Słuchacze mogli zadawać prelegentowi pytania, na które ten chętnie odpowiadał.

Za tło całej opowieści o Lwowie służyły piękne zdjęcia najcenniejszych budynków Lwowa, autorstwa pana Jacka Kołodzieja.

Przed nami, swoją prezentację miało Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej- z tematem nawiązującym do Roku Romantyzmu Polskiego.

O godz. 21.00 zaprezentowali się działający w Klubie Polonijnym przy Domu Polonii studenci z Białorusi i Ukrainy, którzy przygotowali regionalne potrawy z możliwością ich degustacji.

Cały wieczór w Domu Polonii upłynął w bardzo sympatycznej atmosferze. Nawet zabrzmiała muzyka… Były śpiewy.

Miejmy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

Tekst: Hanna Dobias-Telesińska, foto: Jacek Kołodziej